Avrupa’nın en büyük alışveriş ve yaşam merkezi Forum İstanbul

İstanbul Bayrampaşa’da toplam 495.000 metrekarelik inşaat alanına sahip Forum İstanbul 175.000 metrekare kiralanabilir alanı, ulusal ve uluslararası 265 markası ile yalnız Türkiye’nin değil Avrupa’nın en büyük alışveriş merkezi.


IKEA, Decathlon, H&M gibi Avrupa’nın dev markalarının yanı sıra yerli ve yabancı 265 mağaza, Türkiye’nin ilk dev akvaryumu Turkuazoo ve ilk temalı parkı Jurassic Land’e ev sahipliği yapan Forum İstanbul, fark yaratan müşteri hizmetleri, etkinlikleri, eğlence alanları ve sıra dışı mimarisi ile dikkat çekiyor.


Forum İstanbul toplam 30.000 metrekare üzerine kurulan eğlence ünitelerinin arasında, 10 salonu ve 2450 kişilik kapasitesi ile Cinemaximum Sinemaları, Funlab eğlence merkezi, Atlatis Bowling, Tiox eğlence dünyası, Sihirli Eller çocuk klübü, buz pisti, Gmax tersine bungee gibi toplam 10 farklı konsept bulunuyor.


IKEA ve Praktiker’in öncülük ettiği ev dekorasyon mağazaları, Saturn, Teknosa, Bimeks gibi markaların başı çektiği geniş teknoloji alanı, Fransız spor mağazası Decathlon’nun yanı sıra Intersport, Adidas, Nike gibi birçok spor markasına ev sahipliği yapan Forum İstanbul, Boyner, YKM, C&A, Mudo, Marks&Spencer, Zara, gibi büyük mağazaları, restoranları ve 5.000 araçlık otoparkı ile yalnız İstanbullulara değil, İstanbul’u ziyaret eden turistlere de hizmet veriyor.


Eşsiz eğlence unsurlarının yanı sıra, yıl boyunca düzenlenen ulusal ve uluslararası çeşitli etkinlikler şehrin her köşesinden ziyaretçi çekmekte, bu ziyaretçilerin keyifli zaman geçirmesini sağlamaktadır.


Mağaza karması, etkinlikleri, mimarisi, sanat eserleriyle de İstanbul’da yeni bir hayatın yolunu açan Forum İstanbul Alışveriş ve Yaşam Merkezi, E5 ve TEM otoyolunun bağlantı noktasında yer alıyor.

Çocuklu ailelerin tercihi

Forum İstanbul, müşterilerin, özellikle çocuklu ailelerin rahat ve keyifli bir gün geçirmelerini sağlamak için müşteri hizmetlerinde fark yaratan projelere imza atıyor. Danışmalardan ücretsiz sağlanan bebek arabalarının yanı sıra, bebeklerin emzirilebileceği, bakımlarının yapılabileceği, içinde bebek bezi otomatı, mikrodalga fırın ve biberon ısıtıcılarının da bulunduğu yedi adet bebek odası bulunuyor. AVM’de bulunan 8 Aile odası ise, anne, baba ve çocukların tuvalet ve bakım ihtiyaçları için düzenlenmiştir. Yemek katında ise mama sandalyeleri, mikrodalga fırın ve biberon ısıtıcılarının yer aldığı üniteler de yine ailelerin hizmetine sunuluyor.


Forum İstanbul, Sihirli Eller Çocuk Kulübü ile anne ve babaların alışverişin keyfini yaşarken, çocukların hem eğlenmesine, hem de yaratıcı yönlerini geliştirmesine olanak sağlıyor.

Engelliler için hizmetler

Forum İstanbul’da hasta ve engelli ziyaretçilerin temin edebilecekleri tekerlekli sandalyeler, alışveriş merkezi içerisinde bulunan özel tasarımlı ankesörlü telefonlar, katlar arası ulaşımda kullanabilecekleri asansörler ve her katta engelliler için özel tasarlanmış tuvaletler bulunuyor. Görme engelli kişilerin sosyal ortamlarda bulunmalarını, istedikleri alanlara rahatça erişebilmelerini kolaylaştırmak amacıyla Forum İstanbul, görme engellilere özel hizmetleri Türkiye´de bir ilki gerçekleştiriyor. Dış alanda sarı kılavuz yönlendirmeleri, iç zeminde uyarı işaretleri, tüm alan ve mağaza girişlerinde braille kabartma levhaları, Braille kabartmalı müşteri hizmetleri kitapçığı, yön bulmaya yardımcı olan RF bileklikler, beyaz bastonlar ve sesli renk tanımlayıcı cihazlar da görme engellilerin kullanımına sunuluyor.

Forum İstanbul’da mimari ve sanat eserleri

Forum İstanbul’un ikonik yapıları, etkileyici kubbesi, geniş bulvarları, hepsi ziyaretçilere zengin bir deneyim yaratmak üzere tasarlanmıştır. Yerel mimariden etkilenen birçok unsur Forum İstanbul’da yer almaktadır. Kullanılan renkler denizin tonlarını ve baharatların renklerini yansıtmakta, İstanbul’a bir gönderme yapmaktadır. Kubbe, avlu, cumba gibi unsurlarda Türk mimarisinin izleri görülmektedir.


Multi Development Türkiye’nin açtığı tüm Forum Alışveriş Merkezleri’nde olduğu gibi Forum İstanbul’da da kalıcı sanat eserleri yer alıyor. Ünlü heykeltıraş Hanefi Yeter’in “Dünya Kapısı” adını verdiği dev kapı, alışveriş dünyasına da bir kapı açıyor. Rus sanatçı Daria Bokareva’nın 2006 yılında 1. Uluslararası Dokuma Heykel Sempozyumu kapsamında gerçekleştirdiği “Enerji” adlı yapıt da Forum İstanbul’da ziyaretçilerin beğenisine sunuluyor. AVM içindeki çeşitli aydınlatma unsurları ise tasarımları ile fonksiyon ve estetiği birleştiriyor.